Haberler

Dünya Çikolata Günü Ve Çikolatanın Faydaları

7 Temmuz Dünya Çikolatalar Günü, her yıl dünyanın farklı noktalarında farkı etkinliklerle kutlanmaktadır. Çikolatanın faydalarının anlatılması ve farkındalık oluşturulması için 7 Temmuzdan Dünya Çikolata Günü olarak kutlanır. 

Çikolata tam zamanı bilinmemekle beraber 1550 yılından Amerika’dan Avrupa’ya gelmesiyle beraber bilinmeye başlanmıştır. Günümüzde Dünya Çikolata Tüketiminin yarısından fazlası Avrupa’da yapılmaktadır. Ancak bu oran Türkiye’de biraz düşüktür. Kişi başına çikolata tüketimi ortalama 3 kilodur ve bu durumda tüketim konusunda geri kalmamıza neden olmaktadır. Geçen yıl çikolata pazarında büyüme kaydedilirken , 237 bin ton çikolata üretimi yapıldığı kaydedildi.

Çikolatanın Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Tüm zamanların en çok tüketilen ürünlerinden olan çikolata, geçmişten bugüne herkes tarafından sevilmektedir. Kakao meyvesinden üretilen çikolatanın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Kararında tüketildiğinde metabolizmayı hızlandıran, kolesterolü düşüren ve mutlu hissetmemizi sağlayan çikolata, lezzetiyle herkesi büyülemektedir.

İşte Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Çikolata’nın Beyin ve Sinir Sistemine Etkisi: Çikolata içerisinde yer alan antioksidan, beyin ve sinir sisteminin körelmesini önleyerek, sistemin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.Beyindeki serotonin seviyesini yükseltir. Hızlı odaklanma ve dikkat toplamada oldukça etkilidir. Serotonin seviyesi arttıkça beyindeki algılama eşiği yükselir. Alzheimer ve sinir sistemi bozuklukları tedavisinden çikolata etkilidir.

Çikolata Kalp Sağlığına İyi Gelir: Çikolata içerisinde bulunan yararlı asitler özellikle strese bağlı kalp sorunları ortadan kalkmasına yardımcı olur. Çikolatanın ham maddesi olan kakaoda doymuş yağ asidi ve stearik asit özellikle kalp krizini önlemektedir.

Çikolata Antidepresan Kaynağıdır, Mutluluk Verir:  Çikolata içerisinde bulunan kafein doğal uyarıcı ve canlandırıcıdır.Ayrıca bol miktarda serotonin sargılanmasına sebep olmaktadır. Bu durumlardan dolayı, çikolata stres gidericidir, antidepresan kaynağıdır ve mutlu olmanızı sağlar.İçeriğindeki amino asitler stresin ortadan kaldırmak da etkilidir.

Çikolata Kan Şekerini Düzenler: Kakao oranı yüksek ve şekersin olan bitter çikolata, kafein sayesinde kandaki şeker oranını dengeler. Doğal uyarıcı olan kafein, insülinin uyarılmasını sağlar.

Çikolata Tansiyonunuzu Dengeler: Çikolatanın ham maddesi kakaoda bulunan flavonoidler, kandaki nitrik oksit seviyesini artmasına sebep olmaktadır.Böylelikle uygun kan basıncı sağlayarak vücuttaki tansiyonu dengeler. Nitrik asit kanın pıhtılaşmasını önleyerek, damarlardan doğru yoğunlukta akmasını sağlar.

Baklavacı Güllüoğlu olarak 140 yılı aşkın süredir kaliteli ve lezzetli ürünler ortaya çıkartmaktayız. Bugün Baklavacı Güllüoğlu olarak dünyanın her tarafına ürünlerimizi göndermekteyiz. Dünya standartlarına uygun kaliteli baklava, pasta, lokum, çikolata ve sütlü tatlı çeşitlerimizle hizmetinizdeyiz.

Dünya markası olarak, kaliteli kakaodan ürettiğimiz çikolatalardan satın alabilirsiniz. Özel çikolatalarımızdan satın almak için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir